Nordic Tales, nowy język skandynawskich opowieści

Czy lampa grająca zestawieniem ciepłego, rozproszonego światła i chłodnego blasku metalu, przywodząca na myśl ozdobne projekty z początku XX wieku, mieści się jeszcze w kategorii „wzornictwo skandynawskie”? Marka Nordic Tales udowadnia, że tak! 

W wyjątkowym stylu Nordic Tales

W wyjątkowym stylu Nordic Tales

Brand powstał w duńskim Aarhus w 2016 roku (na stronie naszego sklepu i fanpaga znajdziecie więcej informacji o jego genezie). Tworzące go osoby postulują wykorzystanie najlepszych tradycji skandynawskiego wzornictwa w nowy sposób, odświeżenie starych pomysłów; dążą do nadania marce jakiegoś wyróżnika. Cóż, można powiedzieć, że to dziś postulat większości północnoeuropejskich projektantów, próbujących zerwać, a przynajmniej polemizować z opatrzonym już wizerunkiem skandynawskiego dizajnu. Wystarczy jednak zerknąć na zdjęcia, żeby przekonać się, że twórcy z Nordic Tales realizują te hasła naprawdę po swojemu. Szczególnie mocno widać to w projektach lamp – dlatego chcemy je promować w Pufie jako przykład nowego rozumienia hasła „wzornictwo skandynawskie”. 

W sypialni lampa Bright Sprout

W sypialni lampa Bright Sprout

Pierwszą lampą marki była Bright Sprout: żarówka osadzona w elemencie z dębiny. Drewno może mieć jeden z trzech odcieni, dobieramy tez różne kolory kabla; w tym modelu jednak najważniejsze pozostaje samo światło. 

Aluminiowa lampa wisząca Bright Bloom

Aluminiowa lampa wisząca Bright Bloom

Krokiem dalej jest Bright Bloom: prosty (chciałoby się powiedzieć: archetypiczny) aluminiowy klosz plus element z olejowanego dębowego drewna. Klasyczna, uniwersalna forma, przełamana dodatkiem dla wyrobionego smakosza, uważnego poszukiwacza szczegółu. Ten wzór to już nieśmiała zapowiedź  zmian w stylu Nordic Tales. 

Lampa wisząca Bright Modeco

Lampa wisząca Bright Modeco

W restauracji lampa wisząca Bright Modeco

W restauracji lampa wisząca Bright Modeco

I oto mamy lampy Bright Modeco i Bright Spot. Jakby z innej bajki, raczej nieskandynawskiej. Pierwszy wzór (występujący także w wersji Modeco+, z jajowatym kloszem) nie bez powodu otrzymał nazwę utworzoną z połączenia terminów określających dwa przeciwstawne style w sztuce: praktyczny modernizm i ozdobne art deco.

Efektowne lampy wiszące Bright Modeco Plus

Efektowne lampy wiszące Bright Modeco Plus

Klosz z mlecznego szkła, „nakryty” mosiężnym kołem, rzeczywiście kojarzy się z miłującym detal art deco. Nie zmienia to faktu, że Bight Modeco pozostaje dzieckiem skandynawskiego dizajnu: precyzyjnie zaprojektowanym, starannie wykonanym i w stu procentach spełniających swoje zadanie obdarzania człowieka łagodnym, przyjaznym światłem. 

W kawiarni lampy wiszące Bright Spot

W kawiarni lampy wiszące Bright Spot

bright_spot13

Efektowna i prosta lampa wisząca Bright Spot

Pomysł łączenia mlecznej bieli i przejrzystości szkła z czystym połyskiem metalu wykorzystany też został w lampach Bright Spot Brass i Bright Spot Aluminium. Tutaj koło z mosiądzu lub aluminium umieszczone jest w górnej części klosza asymetrycznie, co pozwala ciekawie „grać” oświetleniem we wnętrzu, zwłaszcza gdy umieścimy kilka tych niedużych lamp obok siebie. 

Warto dodać, że w Pufie można znaleźć także akcesoria oświetleniowe Nordic Tales: przewody z oprawami w ciekawych zestawach kolorystycznych oraz białe podsufitki.

Moth Chair

Moth Chair

„Skandynawskie opowieści” mówią jednak nie tylko o świetle. Marka sygnuje też kolekcje mebli i akcesoriów dekoracyjnych. Meble Nordic Tales to już coś dla poszukiwaczy duńskiego wzornictwa w jego najczystszej wersji. Forma podporządkowana jest funkcji, ozdób brak albo są bardzo dyskretne. Spójrzcie jednak na nieoczywisty kształt oparcia krzesła Moth Chair. To już nie tylko przedmiot do siedzenia, lecz pełnoprawny bohater aranżacji, zaskakujący swoim kształtem, który sam w sobie zastępuje wszelkie ozdobniki.

Biurko i niewielki stolik w jednym Poet Table

Biurko i niewielki stolik w jednym Poet Table

W Pufie dostępne są kolekcje mebli: Poet (biuro i stolik kawowy) oraz Moth Chair (krzesła w trzech wersjach kolorystycznych).

W hotelu i eleganckim apartamencie biurko Poet Table

W hotelu i eleganckim apartamencie biurko Poet Table

Na razie naszą skandynawską opowieść zamykają świeczniki Manchet i Elements (oba wzory w wersjach Brass i Steel), świecznik Tealight Brass oraz wieszaki ścienne Reflector. Kojarzą się trochę z elementami jakiejś maszyny o nieodgadnionej funkcji i pokazują jeszcze inne  oblicze marki, zapowiadając kolejny wątek w tej ciekawej historii.

Kolekcja ekskluzywnych świeczników Elements

Kolekcja ekskluzywnych świeczników Elements

Czekamy teraz na następne rozdziały – jesteśmy pewni, że ciąg dalszy nastąpi!   

Pufa Design

Odpowiedz


*