Dizajn na jesienną deprechę

Przychodzi taki dzień, gdy za oknem robi się szaro, wietrznie i wilgotno. I już wiemy – to nie chwilowa zmiana, lecz oto przyszła jesień, a leżaki, parawany i słoneczne okulary należy schować do szaf. Trudniej nam rano wstać, więcej energii kosztuje nas utrzymanie pozytywnego nastroju, coraz więcej czasu spędzamy w domu. Zresztą i nasze mieszkanie jakby to wyczuwało oczekując stosownych zmian. Tęskniąc za słońcem i latem szukamy ciepła. Zawijamy się więc w koce z wewnętrznym głosem mówiącym: „Oby do wiosny!”.
22_mb-TRENDY-jesien18_216x303+5mmspad-01-s

Jak możemy przygotować nasze wnętrza na przełom jesieni i zimy?

Podziwiam Skandynawów za ich fantastyczną umiejętność wyczarowania niezwykłej, przytulnej i błogiej atmosfery w środku mało urokliwej, zimnej jesieni czy zimy. Przy każdej wizycie w Kopenhadze zastanawiałem się jak to możliwe, że miejskie ścieżki rowerowe są tak samo tłoczne w lipcu czy listopadzie. Odpowiedź jest prosta: Skandynawowie dbają o ciepły nastrój kawiarni, przestrzeni miejskiej, a przede wszystkim swoich domów. My także możemy o to zadbać pozytywnie stymulując się do przejścia przez jesień oraz zimę gładko i przyjemnie. Sięgnijmy zatem po naturalne materiały, najlepiej w słonecznych kolorach, ciepłych barwach ziemi. Zadbajmy o odpowiednie światło, zapachy.
Stolik 366 Concept Design.

Stolik 366 Concept Design.

Jakie są korzyści takich zmian? oraz Czy dizajn wpływa na poprawę nastroju i większe poczucie komfortu życia codziennego?

Wprowadzając do swojego wnętrza kilka zmian w łatwy sposób zadbamy o dobre samopoczucie domowników. Wybierając produkty z dobrych materiałów zyskujemy praktyczne, funkcjonalne przedmioty, które będą cieszyć oko, a ich użytkowanie będzie źródłem satysfakcji.
Pled Fia marki Pappelina.

Pled Fia marki Pappelina.

Zmiana wnętrza na przełom jesieni i zimy w kilku krokach? Jakie materiały? (wełna, bawełna, drewno).

Na początku zadbajmy o odpowiednie światło. Polecam zrezygnować z głównego, mocnego oświetlenia na rzecz kilku mniejszych lampek o słabszych żarówkach i ciepłej barwie (np. Acorn UMAGE czy AMP Normann Copenhagen). To pozwoli nam stworzyć nastrojowy klimat w mieszkaniu. Warto wiedzieć, że żarówki LED mogą także wyczarować ciepłą atmosferę (np. seria Idea LED UMAGE). Rozważmy też lampy ze zintegrowanymi ściemniaczami, dzięki którym możemy dowolnie regulować natężenie światła. To bardzo praktyczne rozwiązanie o tej porze roku. Możemy też wybrać materiały, które same kojarzą się z ciepłem – filc (lampy Under The Bell, Sine UMAGE), drewno (13* Dreizehngrad), pióra (EOS), aksamitny silikon (Unfold, Ripples).
Aby oszczędzić sobie ustawicznego sprzątania podczas mokrej, błotnistej pogody zachęcam do inwestycji w barwne dywany Pappelina, które mogą mieć kontakt z wodą i brudem. Nie ma lepszych dywanów na korytarz oraz jesienną chandrę! W salonie z kolei zdecydujmy się na wełnę np. w najnowszym wydaniu marki Muuto (kolekcja Pebble).
Lampa Swing tworzona ręcznie przez studio Dreizehngrad.

Lampa Swing tworzona ręcznie przez studio Dreizehngrad.

Z tak przygotowanym wnętrzem możemy spokojnie zadbać o detale. Sprawmy sobie ciepły pled wykonany z naturalnych włókien – bawełny lub wełny. Sztuczne składniki (np. akryl czy wiskoza) są wprawdzie tanie, ale nie są dobre dla naszej skóry. Na stoliku postawmy czajnik z korzenną herbatą lub kawą, najlepiej z podgrzewaczem. Przyprawy warto samemu zmielić w dobrym młynku, aby cieszyć się najlepszym ich aromatem. Świece sojowe o zapachu palonego drewna, cynamonu czy drzewa bursztynowego rozgrzeją swoim blaskiem i wonią.
Pled Tint tkany ze szczotkowanej wełny, Normann Copenhagen.

Pled Tint tkany ze szczotkowanej wełny, Normann Copenhagen.

Jakie są aktualne trendy, nowości rynkowe?

Mam wrażenie, że wiodące marki spodziewają się zimy stulecia, ponieważ przygotowały dla nas w tym sezonie mocne wsparcie. W katalogach królują niesamowite kolory o gorącym rodowodzie: umbra, rdzawe pomarańcze, burgund, brązy oraz złoto. Nie obawiajmy się zatem szarej jesieni, lecz szukajmy inspiracji do nadania jej niepowtarzalnego uroku, ciepła i blasku.

Adam Wysocki, właściciel kołobrzeskiego Pufa Design Showroom, miłośnik wzornictwa.

Tekst Adama Wysockiego ukazał się w magazynie MM Trendy Koszalin w listopadzie 2018 roku.

Pufa Design

Odpowiedz


*