Najciekawsze fotele tapicerowane

Tapicerowane meble sprawiają, że pomieszczenie staje się miłe w odbiorze i przytulne. Jest to również  bardzo praktyczny sposób, ponieważ, gdy znudzi nam się obicie, można je wymienić na nowe. Dzięki temu, możemy w łatwy sposób uzyskać nowy mebel. Sprawdź jakie dane techniczne powinieneś wziąć pod uwagę wybierając fotel dla siebie, oraz jakie fotele tapicerowane są aktualnie w trendach wnętrzarskich.

Według opiniotwórczego Instytutu Pantone, kolorem roku 2018 jest „ultra violet” – określany jako wizjonerski, prowokujący, twórczy. Jest to duża zmiana, zważywszy na to, że rok wcześniej królował kolor „greenery” – czyli intensywna zieleń, która do dziś jest uwielbiana przez designerów na całym świecie. Opinia Insytute Pantone ma szerokie znaczenie nie tylko w modzie, ale także w sektorze interior. Tu, w meblarstwie odzwierciedlana jest głównie w formach, wzorach, a także kolorach i wykończeniach.

Dane techniczne foteli

Przed wyborem odpowiedniego dla siebie fotela, warto zwrócić uwagę na jego dane techniczne. W przypadku tapicerki, kluczowe znaczenie ma gramatura tkaniny, która wskazuje na grubość i ilość zastosowanych nitek. Im tkanina posiada większą masę wyrażoną w gramach na metr kwadratowy, tym jej wytrzymałość jest wyższa. Im wyższa gramatura, tym większa gwarancja, że fotel pokryty taką tapicerką będzie nam służył latami.

Inny aspekt, to skład włókien oraz ich wytrzymałość na rozciąganie. Od niego zależy, po jakim naciągnięciu materiał się rozerwie. Ma to kluczowe znaczenie w procesie tapicerowania. Podczas robienia wykroju należy wziąć pod uwagę nie tylko parametry samego wypełniacza, ale także jego sprężystość i rozszerzenie podczas siadania. To także istotny element kiedy decydujemy się na wybór zdejmowanych pokrowców. 

Wytrzymałość materiałów na ścieranie jest również istotna, jeśli chcemy cieszyć się nasyconym kolorem przez długi czas. Ostatnim ważnym aspektem jest odporność na promienie UV, które wskazuje na czas, w którym kolor materiału może wypłowieć, gdy będzie wystawiony na działanie słońca. 

Ważną kwestią jest również wypełnienie fotela. Najtańszym i najpopularniejszym jest oczywiście gąbka (pianka), która w zależności od tworzywa z jakiego została wykonana może mieć różną trwałość. Na rynku dostępne są gąbki tapicerskie, które charakteryzują się nieodkształcaniem, jednak jak każdy materiał po dłuższym czasie ulegną sublimacji. Alternatywnie, umieszczenie gąbki na sprężynowej podstawie jest rozwiązaniem, które nie tylko pozwala na zabezpieczenie wypełniacza przed nadmiernym zużyciem, ale także podniesienie komfortu podczas siedzenia.

Ponadto, jeśli ktoś jest uczulony, warto sprawdzić, czy materiał nie zawiera w sobie żadnych alergenów. Jeśli takich informacji nie ma podanych na fotelach, sprzedawca powinien na naszą prośbę, pokazać kartę produktu.  

Obicia foteli tapicerowanych

Istnieje wiele materiałów, którymi można obić fotele. Produkuje się je zarówno z naturalnych włókien (np. wełna), jak i sztucznych (np. poliester). Warto jednak zwrócić uwagę na modne ostatnio obicia jak aksamit czy sztruks. Tak samo jak w przypadku ubrań, aksamit zamienia zwykłą suknię w piękny, elegancki strój, tak również na fotelu prezentuje się wyjątkowo. Już dawniej, najzamożniejsi używali aksamitu do obijania nim swoich mebli, ponieważ w taki sposób mogli podkreślić swój status społeczny. Dziś, zarówno na wybiegach mody, jak i w świecie meblarskim, materiały o krótkim włosiu oraz ozdobione wytłaczanymi wzorami powracają. Mieniące się w świetle tkaniny są ozdobą najprostszych formą foteli. Dzięki temu idealnie podkreślą minimalistycznie urządzone wnętrze, przełamią jednostajny wydźwięk aranżacji. Taki aksamitny fotel, w modnych kolorach „ultra violet” lub „greenery” to świetny dodatek do Twojego mieszkania! 

Coraz częściej spotykanym materiałem do wykonywania obić mebli jest sztruks. Ta prążkowana tkanina powstaje z bawełny, wełny lub jedwabiu i świetnie sprawdza się meblarstwie, z uwagi na grubą strukturę i ciekawą fakturę. Jest on bardzo miękki, wręcz „misiowy”, dzięki czemu wprowadza przytulny nastrój do pomieszczenia, a korzystanie z niego dostarcza zarówno wyjątkowego komfortu, jak i ciekawych doznań wizualnych. 

Fotel tapicerowany, bujany – Era

Fotel bujany Era

Fotel bujany Era

Bujany fotel tapicerowany powraca po latach do łask. Zaprojektowany przez Simona Legalda, sygnowany marką Normann Copenhagen, mebel jest bardzo trwały, gdyż bujana podstawa została wykonana ze stali. Jego szerokość wynosi 72 cm, a głębokość 81 cm. Do wyboru jest kilka kolorów, w tym najbardziej zbliżony do koloru roku 2018 – city velvet. Meble marki Era zostały nagrodzone w 2015 roku na gali German Design, w kategorii „Special Mention”. Dzięki bujanej formie, jest to świetny produkt, na którym można oglądać telewizję, czytać książki, czy najzwyczajniej – pobujać się. Wysokie oparcie dodatkowo pozwala na wsparcie szyi, dzięki czemu użytkowanie fotela jest bardzo komfortowe. 

Fotel tapicerowany NO,1 INSP. DE STIJL

Fotel NO, 1 INAP. DE STIJL

Fotel NO, 1 INAP. DE STIJL

Fotel tapicerowany NO,1 marki Happy Barok, to bardzo ciekawa propozycja, gdyż inspiracją do jego powstania był neoplastycyzm (lata 20., XX w.), zwłaszcza praca Piety Mondriana – Kompozycja nr III z 1929 roku. Nowoczesne i estetyczne wykonanie podkreślone zostało aksamitną tapicerką  w czterech kolorach – czerwonym, niebieskim, żółtym i białym. Korpus osadzony jest na obrotowej podstawie, co wpływa na jego funkcjonalność. Taki fotel tapicerowany sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze.

Fotel tapicerowany Mr. T – Happy Barok

Fotel tapicerowany Mr.T

Fotel tapicerowany Mr.T

Happy Barok posiada w swojej ofercie miękki, wygodny fotel tapicerowany, który świetnie się sprawdzi podczas odpoczynku. Jego nogi wykonane są z drewna, a obicie z weluru. Kształt i ogólna prezencja fotela sprawiają, że jest to zarówno nowoczesny, jak i klasyczny produkt. Obicie z weluru nadaje mu delikatności i niezwykłej elegancji. Oferta dostępnych kolorów obicia jest spora i obejmuje zarówno „ultra violet”, jak i „greenery”. Jego szerokość wynosi 75 cm, a głębokość 51 cm. Dodatkowo, do fotela dołączana jest poduszka. Fotel Mr. T świetnie nada się do Twojego salonu, jak i do kawiarni lub firmy. 

Sprawdź również nasz artykuł na temat wyjątkowych foteli tapicerowanych, dzięki którym wprowadzisz niesamowity nastrój do swojego salonu. LINK

Pufa Design

Odpowiedz


*