Designerskie dywany – nadaj wyrazu swoim wnętrzom

Od dawien dawna dywany są ozdobą pomieszczeń. Zmieniały się ich wzory, ale nigdy nie zmieniło się ich główne zastosowanie – ochrona przed zimną podłogą. Dywany dodatkowo ocieplają ponure wnętrza oraz nadają mu domowego, ciepłego charakteru. Sprawdź, jakie dywany są aktualnie w trendach i zdecyduj się na zastosowanie go w swoim salonie.

Kolekcja owalnych dywanów Oona Normann Copenhagen

Kolekcja owalnych dywanów Oona Normann Copenhagen

Na rynku jest dostępnych mnóstwo kolorów, wzorów oraz rodzai dywanów. Mogą wprowadzać jakiś zamierzony efekt aranżacyjny, podnosić komfort chodzenia po pomieszczeniu lub nadać prestiżu. Jest to świetny sposób na lekkie wygłuszenie pomieszczenia, ponieważ zmniejsza ich przenikanie i rozchodzenie się. Ciekawostką, o której mało kto wie jest fakt, że dywan z naturalnego włókna reguluje wilgotność w pomieszczeniu. Wszystko to dzięki temu, że naturalne włókna same w sobie posiadają wilgoć, która w suchych pomieszczeniach oddawana jest do otoczenia, a w zbyt wilgotnych – odbiera ją. Podczas wybierania dywanu, trzeba się więc zastanowić nad materiałem, z którego został wykonany. Dywan jest również swoistym filtrem, który zatrzymuje na sobie kurz, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać czystość na podłodze. Jest to również świetny sposób na ukrycie mankamentów w podłodze – odprysków na panelach, rys, czy wyżłobień.

Kolekcja wełnianych plecionych dywanów Ply Muuto

Kolekcja wełnianych plecionych dywanów Ply Muuto

Dla alergików, do pokoi dzieci oraz w miejscach najczęściej uczęszczanych przez domowników warto zastosować dywany uplecione z elastycznej bezpiecznej dla zdrowia syntetycznej wstążki. Skandynawscy producenci oferują różnorodne w kolorze i wzorach modele dywanów do wnętrz i na zewnątrz. Tego typu dywany i chodniki są odporne na długotrwałe działanie wody, nie kumulują kurzu,  trudno się brudzą. To doba wiadomość dla posiadaczy zwierząt domowych. Dywan dla alergika można wyprać w pralce, przetrzeć mopem lub usunąć zabrudzenia nawilżoną wodą szmatką z mikrofibry.

Dywan ze wstążki syntetycznej Honey Pappelina

Dywan ze wstążki syntetycznej Honey Pappelina

Jaki dywan na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie w budowaniu domów. Co więc w przypadku, gdy je posiadamy i chcemy zakupić dywan? Design oraz materiał  jest dowolny! Nie ma najmniejszego problemu. Zważywszy na to, że używa się coraz wyższej jakości materiałów oraz nowoczesnych technologii, na podłogę z ogrzewaniem podłogowym można położyć praktycznie wszystko. Dywan na ogrzewanie podłogowe to często stosowany trick, który pozwala uzyskać miękką, ciepłą, przyjemną podłogę, która jest bardzo komfortowa dla stóp. Trzeba pamiętać jednak o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, należy sprawdzić czy producent dopuszcza użycie dywanu na podłodze z ogrzewaniem – takie informacje będą zawarte w karcie technicznej produktu. Po drugie – materiał użyty do produkcji dywanu. Musi przepuszczać ciepło, a nie tak jak w przypadku tradycyjnych dywanów – hamować zimno. Wszystko zależy więc od runa dywanowego, które im jest cięższe i gęstsze, tym większą blokadę stanowi dla rozchodzenia się ciepła. Dywan na ogrzewanie podłogowe może być wykonany z każdego materiału, jeśli producent wyraźnie zaznaczy, że można go zastosować przy takim rozwiązaniu.

Okrągły dywan dziergany z bawełnianego sznurka Motarnia

Okrągły dywan dziergany z bawełnianego sznurka Motarnia

Najmodniejszy – dywan pleciony

Dywan to nie wykładzina – nie musi więc zajmować całej podłogi. W przypadku, gdy chcesz zastosować mniejsze dywaniki, warto wybrać dywan pleciony. Jest to aktualnie najmodniejszy rodzaj dywanu, który pasuje do nowoczesnych wnętrz z charakterem. Struktura splotu oraz zabarwienie może być dobrana adekwatnie do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Jest to więc zdecydowanie uniwersalne rozwiązanie, sprawdzające się w większości wnętrz.

Pufa Design

Odpowiedz


*