Salon w stylu nowoczesnym

Styl nowoczesny to głównie przestrzeń i prostota. Jest on bardzo minimalistyczny, co aktualnie jest bardzo popularnym nurtem w wielu dziedzinach sztuki. Trzeba pamiętać, że styl nowoczesny nie lubi przepychu – kolory są stonowane, a wszelkie dodatki ograniczone do minimum. Sprawdź jak urządzić salon marzeń w stylu nowoczesnym!

Baluna w wersji stołowej, dedykowana do sypialni, biura, Grupa Products, Pufa Design

Lampa z kolekcji Baluna w wersji stołowej, dedykowana do sypialni, biura, Studio Grupa

Na wstępie warto podkreślić, że styl nowoczesny to nie jest to samo co styl współczesny. Są to pojęcia używane naprzemiennie i jest to niestety błąd. Styl współczesny odnosi się do wszystkiego co jest aktualnie modne i chętnie wybierane, natomiast styl nowoczesny jest nurtem w sztuce i architekturze, znany inaczej pod pojęciem modernizmu. Charakteryzuje go wspominany minimalizm, prostota oraz funkcjonalność. To właśnie z tych powodów, jest on często mylony ze stylem współczesnym. Dominacja bieli i szarości, spora przestrzeń i surowy stan to nie jest zapewne połączenie, które uwielbia każdy z nas. Jeśli ktoś lubuje się w przytulnych pomieszczeniach, pełnych dekoracji, kolorów i różnych materiałów – styl nowoczesny nie wchodzi w grę, ponieważ jest całkowitym przeciwieństwem.

„Forma podąża za funkcją”

Słowa Louisa Sullivana, słynnego architekta idealnie obrazują główną domenę stylu współczesnego. Wszelkie zbędne dodatki są odstawione na bok, ponieważ przestrzeń gra tu pierwsze skrzypce. Geometria jest tu niejako wyznacznikiem – równoległe lub prostopadłe linie, tworzące kształty to podstawa w aranżacji dekoracji. Pomieszczenia typu „open space” również odgrywają dużą rolę. Kuchnia bardzo często łączona jest z salonem, co oszczędza miejsce oraz nadaje większej funkcjonalności w jednym pomieszczeniu. Liczba mebli powinna być jak najbardziej ograniczona, by zostawić wolną przestrzeń. Porządek i harmonia spotyka funkcjonalizm, co świetnie się łączy, dając niezwykle ciekawe pomieszczenia.

Lampa podłogowa Arigato, dla miłośników Japonii, Grupa Products, Pufa Design

Lampa podłogowa Arigato, dla miłośników Japonii, Grupa Products, Pufa Design

Materiały i kolory w stylu nowoczesnym

Nowoczesny styl uwielbia stal nierdzewną i chrom. Mogą być zastosowane na nóżkach, na których stoją nowoczesne fotele do salonu. Laminowane drewno najczęściej w kolorze białym to „must have”, który powinien się pojawić w każdym salonie. Szkło również jest nieodłącznym elementem takich rozwiązań – może się znaleźć na stole, czy drzwiach szafki. Główna kolorystyka składa się z bieli i czerni oraz różnych odcieni szarości. W grę wchodzą również brązy i beże, jednak zdecydowanie rzadziej. Genialnie sprawdzają się kontrastowe, pojedyncze akcenty, przełamujące surową dominację bieli.

Lampa stołowa JWDA z betonu i szkła, Menu, Pufa Design

Lampa stołowa JWDA z betonu i szkła, Menu

Minimalizm w stylu nowoczesnym

Zgodnie z ideą „im mniej, tym lepiej”, powstała odmiana stylu nowoczesnego – minimalizm. Jego głównym założeniem jest mocne ograniczenie mebli i akcesoriów. Nie ma w nim miejsca na szkatułki, świeczniki, pudełka, ramki ze zdjęciami czy różnego rodzaju figurki – umiar to cecha dominująca. Nawet najmniejsze detale mają znaczenie – minimalizm może być genialnym tłem do wyeksponowania ciekawego dodatku – np. obrazu, czy ciekawego wzoru na tkaninie. W meblach ceni się prostotę i jeden kolor – meble często same w sobie są ozdobą, przy tak małym użyciu dekoracji. Minimalizm urzeka swoją prostotą i wnosi „sterylny” klimat do pomieszczeń co można kochać, lub nie – nie można mu jednak odmówić harmonii i wyrafinowania.

Dostępne są 4 softowe odcienie lampy Tied - jasnoszara, czarna, biała i beżowa - wszystkie razem współgrają tworząc ombre, Pufa Design

Dostępne są 4 softowe odcienie lampy Tied – jasnoszara, czarna, biała i beżowa – wszystkie razem współgrają tworząc ombre, Menu

Geometryczna precyzja z minimalistycznym szlifem – tak powinien być urządzony każdy nowoczesny salon. Specjalnie produkowane nowoczesne fotele do salonu, nowoczesne krzesła, minimalistyczne stoliki czy zgrabne meble wypełniające wnęki nie powinny przytłaczać całości projektu. Aranżując takie wnętrze, nie można zapomnieć również o funkcjonalności, która jest niezwykle istotna.

Jeśli interesuje Cię więcej wspaniałych produktów, dzięki którym możesz nadać swojemu salonowi nowoczesnego szlifu, sprawdź na przykład ofertę produktów marki Seletti – klik.

 

Pufa Design

Odpowiedz


*