Dywanologia

Myśląc o dywanie najczęściej mamy przed oczyma salon i sypialnię. Tam zwykle marzy nam się stąpanie po miękkim, miłym w dotyku i ciepłym podłożu. Dywan w salonie najczęściej stanowi istotny detal dekoracyjny, w sypialni z kolei lubimy pierwszy po wyjściu z łóżka kontakt stopy z czymś milszym niż tylko zimna podłoga. Rzadziej używamy dywanów w przedpokojach, kuchniach i łazienkach. Zwykle dlatego, że stereotypowo uznajemy te przestrzenie jako mało praktyczne dla zastosowania dywanów.

Chodniczek Viggo Star w kolorze dark blue metallic

Chodniczek Viggo Star w kolorze dark blue metallic

Czy dywan jest modny?

Wydaje się, że po spektakularnej karierze dywanów w okresie PRL, ich popularność spadła i wielu z nas uznało je za mało nowoczesny zbytek. W minimalistycznych, chłodnych przestrzeniach dywan wydawał się nie na miejscu. Być może dlatego, że przez długi czas oferta dywanów była mało zróżnicowana, często wyłącznie o bardzo ozdobnym charakterze i przeciętnej jakości. Na szczęście projektanci zauważyli potrzebę zadbania także i o ten aspekt wyposażenia wnętrz. W efekcie, w ostatnich latach widać triumfalny powrót dywanów do naszych mieszkań.

Pappelina - Crafted with love and pride in sweden

Dywan Pappelina wykonany ze wstążki syntetycznej

Jaki dywan wybrać?

Jak się okazuje, o wartości dywanu nie przesądzają wyłącznie jego walory dekoracyjne, choć oczywiście te wydają się grać pierwsze skrzypce. Wybierając dywan tylko w oparciu o chwilową modę, zwykle tracimy z oczu wiele ważnych aspektów funkcjonalnych i jakościowych. Warto zatem poświęcić nieco więcej czasu na decyzję, poznać produkcie – materiale, sposobie wytwarzania itp. Pomyślmy także o naszych oczekiwaniach, tak aby zakupiony dywan nie okazał się tylko ładnie wyglądającym problemem.

Chodnik Ella, Pufa Design, Pappelina

Chodnik Ella, Pufa Design, Pappelina

 Pomysł to nie wszystko, co warto wiedzieć kupując dywan?

Aktualna oferta dywanów wydaje się wręcz nieprzebrana, a producenci i projektanci dają nam do wyboru setki, tysiące wzorów, wielkości, form i struktur. W Polsce króluje jednak przekonanie, że dywan powinien być gruby, włochaty i puchaty. Utożsamiamy to, całkowicie błędnie, z jakością – grubszy to znaczy lepszy, porządniejszy, bardziej trwały. Zwykle jest zupełnie inaczej. Zastanówmy się czy taki dywan to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla nas, naszego zdrowia i komfortu użytkowania?

Chodnik z kolekcji Koi, Pappelina, Pufa Design

Chodnik z kolekcji Koi, Pappelina, Pufa Design

 Zwierzaki domowe, wróg dywanu numer jeden

Co druga osoba w Polsce deklaruje, że jest posiadaczem zwierząt domowych – zwykle psów i kotów. Wielu z nas nie bierze tego pod uwagę kupując dywan, męcząc się później z trudną do usunięcia sierścią z dywanu o długim włosiu. Najczęściej też produkty ze sztucznego włosia szybko się brudzą i są trudne do wyczyszczenia. W konsekwencji taki dywan zamiast zdobić szpeci, a nas irytuje ustawiczne sprzątanie. Warto w takim przypadku rozważyć zakup dywanów, które będą naszym sprzymierzeńcem, a zwierzaki je pokochają. Przykładem są szwedzkie dywany z miękkiej, syntetycznej wstążki, które wyplatane są na płasko na tradycyjnych krosnach. Takie produkty oferują możliwość łatwego wyczyszczenia nawet pod bieżącą wodą, a zwykły odkurzacz w mig poradzi sobie z łatwiejszym do usunięcia brudem.

Tradycyjnie tkany dywan MONO w szwedzkiej manufakturze, Pappelina

Tradycyjnie tkany dywan MONO w szwedzkiej manufakturze, Pappelina

Znasz dywany Pappelina?

Dywany Pappelina to także świetna alternatywa dla alergików, którzy do tej pory musieli rezygnować z takiej dekoracji. Materiał, z których są wykonanie nie pozwala na rozwój roztoczy. Ponadto wszędzie tam, gdzie inne dywany oddają pola walkowerem Pappelina będzie idealna – w łazience, w kuchni, na balkonie czy w przedpokoju. Tym produktom niestraszna woda, błoto czy zwierzęta. Co ważne – do wyboru mamy mnóstwo ciekawych wzorów i kolorów, a z każdym z nich zyskujemy trwały i funkcjonalny produkt.

Dywan Max, różne rozmiary, Pappelina, Pufa Design

Dywan Max, różne rozmiary, Pappelina, Pufa Design

Dobry wybór

Miłośnicy bardziej klasycznych materiałów powinni zainteresować się wzornictwem skandynawskim. Produkty z północy charakteryzuje zwykle piękne wzornictwo podążające za trendami oraz doskonała jakość użytych materiałów. Najlepsze produkty wykonane są w 100% z naturalnej wełny, która jest nie tylko niezwykle urodziwym tworzywem, lecz równie trwałym, zdrowym i funkcjonalnym. Warto zainteresować się ofertą marki Muuto (dywan PLY z nowoczesnym ujęciu klasycznej jodełki) czy Normann Copenhagen (Oona – nowoczesne wzory w nietypowych kształtach). Skandynawowie sięgają także po nowe tworzywa jak np. włókna bambusowe. To wyjście naprzeciw zwolennikom bardzo ekologicznych rozwiązań.

Dywan Ply, kolekcja Muuto

Jakość ma znaczenie

Pamiętajmy, że za ceną dywanu kryje się wiele aspektów. Najlepsze dywany produkowane są w etyczny sposób z najlepszych surowców – wełny, certyfikowanego tworzywa nie zawierającego ftalanów, w oparciu o ręczną produkcję i przy udziale świetnych projektantów. Dzięki takiej dbałości o proces produkcji otrzymujemy najlepszy, trwały i ponadczasowy produkt. Tym samym inwestujemy raz na lata. Oszczędność na tanich dywanach jest pozorna: przebywamy w otoczeniu słabej jakości materiałów – często barwionych agresywną chemią, nietrwałych i niefunkcjonalnych.

Chodniki Svea, nowe kolory, Pappelina, Pufa Design

Chodniki Svea, nowe kolory, Pappelina, Pufa Design

Słowem podsumowania

Wybierając dywan warto mieć na uwadze także te aspekty. Nie zapominajmy, że w jednej linii z  walorami estetycznymi stać powinny także argumenty funkcjonalne, jakościowe, a nawet etyczne. Zastanówmy się nad funkcją, jaką spełnić ma dywan i dobierzmy go przede wszystkim z myślą o konkretnym zastosowaniu. Nie bójmy się eksperymentować z nowymi materiałami – projektanci wykorzystali je przecież z myślą o naszej wygodzie.

Adam Wysocki, właściciel kołobrzeskiego Pufa Design Showroom, miłośnik wzornictwa.

Tekst Adama Wysockiego ukazał się w magazynie MM Trendy w lipcu 2018 roku.

Pufa Design

1 komentarz

  1. Dywany w gwiazdy to chyba jakiś sentyment z mojej strony z dzieciństwa bo uwielbiam

Odpowiedz


*