Od Edisona po nowoczesny design – żarówki dekoracyjne

Żarówki towarzyszą nam na każdym kroku: oświetlają nasze mieszkania, ulice, a także pomieszczenia, w których pracujemy. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaka była droga żarówki od wieku XIX do współczesności? Sprawdźmy zatem, jak ten powszechnie używany przedmiot ewoluował na przestrzeni lat.

Czym jest żarówka?

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest żarówka. W dużym uproszczeniu jest to wynalazek, który składa się z produkującego światło żarnika, czyli cienkiego drucika, który pod wpływem przepływającej energii elektrycznej żarzy się i świeci oraz ze szklanej bańki wypełnionej gazami obojętnymi (może w niej także panować próżnia).

4034_Idea_125mm_environment

Historia żarówki

Za wynalazcę żarówki powszechnie uważa się Thomasa Edisona, jednak był on jedynie autorem udoskonaleń wynalazku opatentowanego przez Josepha Swana. W XIX wieku kilku niezależnych wynalazców pracowało nad opatentowaniem żarówki. Swan swoje dzieło opatentował w roku 1860, jednak jego wersja żarówki świeciła krótko i nie dawała dużej ilości światła. Edison skopiował i ulepszył wynalazek Swana, zastępując grafitowy żarnik wolframowym drucikiem. Jego pomysł został opatentowany w 1879 roku i rozpowszechniony na świecie.

Żarówki dekoracyjne

Obecnie panuje trend, by przedmioty codziennego użytku były nie tylko funkcjonalne, ale także stanowiły element dekoracyjny. Dotyczy to także żarówek, które dając nam światło, muszą się także ciekawie prezentować. Co więcej, coraz częściej odchodzi się od zakrywania żarówek obszernymi abażurami, na rzecz eksponowania dekoracyjnych żarówek. Na takie posunięcie zdecydowanie zasługują żarówki marki VITA Copenhagen.

Żarówki VITA Copenhagen, Pufa Design

Producent oferuje żarówki dekoracyjne w różnych kształtach, w których wnętrzu znajdują się aktualnie bardzo modne dekoracyjne żarniki. W przeciwieństwie do żarówek energooszczędnych nie zawierają substancji toksycznych, a także się nie nagrzewają, więc można je stosować w lampach wrażliwych na wysoką temperaturę żarówek tradycyjnych. Różnorodność modeli sprawia, że żarówki marki VITA Copenhagen będą się ciekawie prezentować w każdej lampie, w każdym pomieszczeniu. Na szczególną uwagę zasługuje trzecia żarówka, która ma częściowo przesłoniętą bańkę, dzięki czemu nie razi w oczy. Ten model z powodzeniem może znaleźć się w lampie nad stołem jadalnianym czy stolikiem kawowym.

Projekt bez tytułu (3)

W związku ze zbliżającymi się Świętami chcielibyśmy także zaproponować żarówki dekoracyjne do girland. Niewielkich rozmiarów kolorowe żarówki wprowadzą świąteczny nastrój, a także staną się częścią świątecznych dekoracji. Można je wykorzystać podczas dekorowania okien, choinek lub świątecznych, roślinnych wiązanek.

girlanda pufadesign.pl

Akcesoria do lamp

Jak już wcześniej zostało wspomniane, żarówka jest traktowana jako element dekoracyjny, w związku z czym dużą popularnością cieszą się elementy oświetlenia, które ją eksponują. Ponownie odniesiemy się do marki VITA Copenhagen, ponieważ oferuje ona różnorodne i designerskie akcesoria do lamp. Warto bliżej przyjrzeć się zawieszeniom do lamp z serii Cannonball, które zachwycają swoją prostotą.

Zawieszenie może być podwójne lub potrójne, więc możemy dopasować je do własnych potrzeb oraz metrażu pomieszczenia, w którym miałaby być zawieszona lampa. Długość przewodów sięgająca aż 2,5 m sprawia, że możemy mieć dwa lub trzy niezależne źródła światła, mając tylko jedno wyprowadzenie elektryki w suficie. Warto podkreślić fakt, że tradycyjny element maskujący elektrykę został zastąpiony silikonową kulą, dzięki czemu całość wygląda bardzo nowocześnie i efektownie. Zawieszenia są dostępne w kolorze czarnym lub białym, dzięki czemu wpisują się w każdy styl aranżacyjny.

vitacopenahgen pufadesign.pl

VITA Copenhagen oferuje także niezwykle interesujące rozwiązanie, a mianowicie ramię do lampy ściennej z kolekcji Willow. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych lamp stojących, która pozwala nam na zaoszczędzenie miejsca na podłodze.

Do ramienia można zamontować abażur lub zdecydować się jedynie na dekoracyjną żarówkę. Taka lampa będzie niezastąpiona w oświetleniu miejsca wypoczynkowego, stolika kawowego, kącika do czytania i każdego miejsca, w którym potrzebne nam oświetlenie. Mobilne ramiona i możliwość regulacji ich wysokości pozwolą nam na idealne dopasowanie ustawienia lampy do czynności, która w jej świetle będzie wykonywana.

willow vita copenhagen pufadesign

Jeśli chcemy podążać za aktualnymi trendami, warto zrezygnować z tradycyjnych abażurów na rzecz ozdobnej żarówki. Źródło światła składające się z żarówki z efektownymi żarnikami oraz z prostych akcesoriów będzie nie tylko funkcjonalne, ale też stanie się ciekawym elementem dekoracyjnym naszego wnętrza.

Bogaty wybór żarówek dekoracyjnych znajdą Państwo w ofercie Pufa Design

 

Pufa Design

Odpowiedz


*