Politura, Vzór, 366 Concept, te trzy marki odmieniły oblicze sceny polskiego designu. Wzbogaciły nas o pierwiastek historii i tradycji polskiego wzornictwa. Przywróciły do życia zapomniane nazwiska autorów polskiego dorobku w zakresie wzornictwa mebla. A przede wszystkim umożliwiły zakup unikatowych polskich mebli z okresu lat 50., 60. i 70.
Polskie perełki meblarstwa wróciły do życia w wielkim stylu, okraszone wzruszającą opowieścią o osobowościach ich projektantów. Na nowo, tak jak trzeba, poznaliśmy dorobek prof. Edmuda Homy, Janusza Różańskiego, Romualda Ferensa (Politura), Romana Modzelewskiego (Vzór) i Józefa Chwierowskiego (366 Concept).
Rzeczywistość, w której tworzyli polscy projektanci w latach 50., 60., 70. była bezosobowa, szara i niesprzyjająca kreatywnej twórczości, o czym świadczą choćby numery mebli zamiast merytorycznych nazw. Kwintesencją obrazu historii tego czasu jest film, który powstał z inicjatywy marki Politura. Dziękujemy za ten film Wam i Prof. Edmundowi Homa. W symboliczny sposób przedstawia on ówczesny obraz nieodkrytego bogactwa klasyki polskiego designu. Właśnie teraz jest czas i miejsce, aby zdefiniować szkołę polskiego designu. My też chcemy to robić.
Meble polskich projektantów lat 50., 60.i 70, które trafiają dziś do polskich mieszkań są znakomicie zaprojektowane. Warto pamiętać, że w tamtych czasach czas płynął wolniej, inaczej. Meble, o których mowa to efekt wieloletniej pracy, testów, tworzenia prototypów. Odtwarzane są dziś z wyczuciem najmniejszego detalu, ponieważ elementem procesu dzisiejszej produkcji ikon designu jest ręczna praca wykwalifikowanego rzemieślnika, dzięki temu każdy mebel ma oprócz historii swoją duszę.
Fotele i ławy na podstawie projektów klasyki polskiego designu są nagradzane, a kolekcje Politury, Vzoru i marki 366 Concept rozrastają się o nowe modele. Wyjątkowy mebel z tego okresu jest szlachetnym dodatkiem do wnętrz wyrafinowanych i urządzonych z pasją i entuzjastycznym podejściem do designu.
Wszystkie zaprezentowane ikony polskiego designu dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej w Pufa Design
Przeczytaj również:
Politura – meblarskie ikony z czasów PRL
Mebel ikona – Vzór wprowadził nowe modele foteli
Zakochani w 366 Concept
Bardzo ciekawa podróż w sentymentalną przeszłość:) Co ciekawe, taki rodzaj mebla może być bardzo funkcjonalny – zarówno od stron wygody, jak i trwałości. Faktem jest, że są to dość 'surowe’ projekty, ale mimo wszystko – przy odpowiedniej aranżacji – mogą jak najbardziej się odnaleźć w praktycznie każdym salonie:)